Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Čluny

Jak vybrat loď?

Nafukovací lodě jsou velmi oblíbené pro zpestření rodinné dovolené, ale také jako doplňkové plavidlo k pevné lodi na jezeře či moři. Na své si přijdou i rybáři a potápěči. Před koupí nafukovací lodě je však dobré rozmyslet si k čemu budete tuto loď využívat, jak často, pro kolik lidí a také vybírat dle vašich zkušeností na vodě. 

 

Rychlé odkazy:

 

Typy lodí detailněji

Před koupí nafukovací lodě byste si měli ujasnit, k jakému účelu budete loď využívat. Podle toho vybrat typ lodě – kajak, kánoi, raft či klasický oválný člun. Pokud budete loď používat pouze ke sjíždění tuzemských řek, dravějších vod nebo i mořských vln. Tomu je uzpůsobena konstrukce lodi a sezení posádky. Kánoe a kajaky jsou ideální pro sjíždění pomalých i rychlých řek a rafty jsou především do dravějších vod.

 
 

Šířka lodě

Šířka lodě zpravidla udává její rychlost a stabilitu. Čím širší loď, tím stabilnější a naopak. Úzké lodě, tedy kajaky a kánoe, jsou na řece nejrychlejší. Naopak rafty jsou díky svému oválnému tvaru na klidnější řece pomalejší a posádky musí více pádlovat. Raft je však velmi stabilní loď a pro peřeje a divoké řeky je to nejlepší volba. Pro začátečníky na kánoi a kajaku jsou vhodnější širší, stabilnější lodě.  
 

Nosnost

Nosnost člunu určuje možný počet osob na palubě, případně hmotnost přepravovaného nákladu. Při překročení této nosnosti může být člun výrazně nestabilní a hrozí jeho trvalé poškození. Pokud plánujete vyrazit na člunu ve dvou s bagáží na celý týden, vybírejte z člunů s nosností 250 kg a více. Pro 6 a více osob s bagáží jsou již uzpůsobeny pouze rafty ke komerčnímu využití, které však svojí cenou převyšují rafty určené k privátnímu využití. 
 

Počet komor, ventily

Každý člun je tvořen několika oddělenými nafukovacími komorami. Jednoduše řečeno, čím více oddělených komor, tím bezpečnější plavidlo je. V případě prodření jedné komory udrží plavidlo nad vodou zbylé komory. Každá komora má svůj ventil, kterým se člun nafukuje/vyfukuje.
 

Materiál a tloušťka

Nafukovací lodě jsou vyráběny ze tří základních materiálů – PVC, hypalon a nitrilon. U PVC platí, čím větší tloušťka, tím větší hmotnost celého člunu, ale větší ochrana proti prodření. U zbylých dvou materiálů je podstatné složení a povrchové úpravy.
 

Slovník pojmů

Sit-on-top – plochý kajak u kterého posádka sedí navrchu

 

Porovnat Čluny